Er is momenteel veel aandacht voor vluchtelingen. Mensen willen op alle mogelijke manieren helpen en ook werkgevers vragen zich af: wat kunnen we doen? Op 14 maart waren tijdens een online inspiratiesessie van het doe-netwerk gelijke kansen van De Normaalste Zaak Samina Ahmed en Wilma Roozenboom van Refugee Talent Hub te gast. Een werkgeversinitiatief dat vluchtelingen en werkgevers matcht. We kregen van hen concrete tips en waardevolle inzichten.
Samina vertelde ons hoe weerbarstig haar zoektocht naar een passende baan was. In haar geboorteland Pakistan studeerde ze economie en werkte ze als docent Engels. Toen ze haar land moest ontvluchten en in Nederland kwam, wilde ze zo snel mogelijk aan het werk. In het AZC had ze nieuwe kwaliteiten bij zichzelf ontdekt en voelde toen sterk dat ze iets moest doen waar ze goed in is én waar ze blij van wordt: mensen helpen.
Ze solliciteerde zich suf, maar kreeg steeds nul op het rekest; “niet de juiste papieren”. En steeds weer een nieuwe klantmanager die ze ervan moest overtuigen dat ze niet alleen wilde werken, maar dat ze zich ook wilde ontwikkelen. Maar een opleiding Social Work volgen was alleen een optie als ze uit de uitkering kwam en een baan zou hebben. Die combinatie gaf veel stress. Ze deed een oproep op LinkedIn en dat bleek een goede zet te zijn. “Ik werd benaderd door Wilma Roozenboom van Refugee Talent Hub. Zij kon mij een mooie werkplek bieden. In het afgelopen half jaar heb ik heel veel geleerd en ik kijk weer positief naar de toekomst: ik kan groeien! Ik vraag werkgevers dan ook: geef vluchtelingen een kans. Ze willen allemaal heel graag hun talent laten zien.”
Wilma Roozenboom, directeur bij Refugee Talent Hub, vertelt dat Samina uniek is, maar haar verhaal niet. “Als je kijkt naar de arbeidsmarkt en de kansen die vluchtelingen krijgen, is haar verhaal tekenend. De focus ligt bij hen vooral op het persoonlijke, zoals taalbeheersing en diploma’s. Daarbij speelt ook framing een rol. Bij vluchtelingen zijn we geneigd om voornamelijk naar hun achtergrond te kijken en denken daarbij in termen van ‘gevaar’. We willen weten waar ze vandaan komen en denken vervolgens in te kunnen schatten of iemand geschikt is en zelfs of iemand een bedreiging vormt. We zouden meer in kansen moeten denken.”
Werkgevers die bij de inspiratiesessie aanwezig waren wilden graag weten hoe ze de baankansen voor vluchtelingen kunnen vergroten. Hier volgt een korte Q&A:
Meer weten? Check de gids vluchtelingen en werk over werken met medewerkers met een vluchtelingenachtergrond.